Committees for 2016 – 17

Committees of 2016-17
1 Co-ordinator, IQAC A.P. Radhakrishna
2 UGC/Other Agency Projects Ganapathy S – Convenor
    Vinayachandra
    Victorian Fernandes
3 Students’ Welfare Officers Vijayakumar M.
    Bharathi S. Rai
4 Time Table Committee Udaya K. – Convenor
    Varija M
    Pushpa N.
5 Examination Committee Maxim Carl – Convenor
    Ganapathy S.
    Vijaykumar M.
    Vinayachandra
    Radhakrishna Gowda V.
    Malini K
    Dhanya P.T.
    Joachim Menezes
6 Library Advisory Committee Leo Noronha – Principal
    Rev. Dr. Antony Prakash Monteiro
    Haribert Nazareth
    A.P. Radhakrishna
    Subair
    Vijayakumar M.
    Radhakrishna Gowda
    Bharathi S. Rai
    Geetha Poornima K.
    Abdul Rahman G-Librarian
7 Anti Ragging Committee Maxim Carl – Convenor
    Subair
    Vijayakumar M.
    Bharathi S. Rai
8 Women Empowerment Cell
Venkateshwari K. S. – Convenor
    Suma D.
    Harshitha D.H.
9 Anti-Women Harassment Cell Premalatha K. – Convenor
    Pushpa N.
    Thara
10 Consumer Forum Nancy Lavina Pinto
    Melita Gloria Lobo
11 Career Guidance & Placement Services Vinayachandra -Convenor
    Prashanth Rai
    Dhanya P.T.
    Elmeera IVY Monteiro
    Chaithra K.S.
12 Student Progress & Evaluation Malini K. – Convenor
    Radhakrishna Gowda
    Prashanth Rai
    Rajeshwari M.
    Suma D.
    Thejaswi Bhat
13 Language Activities Vishnu Bhat – Convenor
    Basthiam Pais
    Suma D.
    Prashanthi N.
    Gopalakrihna Dongre
    Suma P.R.
14 Commerce Association Haribert Nazareth – Convenor
    Dhanya P.T.
    Thejaswi Bhat
    Jesline D’Cunha
    Melita Anusha Monteiro
    Melita Gloria Lobo
15 Management Association Prashanth Rai – Convenor
    Pushpa N.
16 Science Forum Udaya K. (Convenor)
    Malini K.
    Chandrashekhar K.
    Prasanna Rai K
    Varija M.
    Soumya
    Rakshitha R.B
    Vandana T.
17 Kannada Sangha Vijayakumar M. (President)
    Basthiam Pais (Secretary)
18 Discipline Board Leo Noronha (Principal)
    Rev. Dr. Antony Prakash Monteiro
    Vishnu Bhat S.
    Ganesh Bhat K. (Convenor)
    Maxim Carl
    Norbert Mascarenhas
    Vijayakumar M.
    Vinayachandra
    Radhakrishna Gowda
    Bharathi S Rai.
    Paul Herald Mascarenhas
    Prakash D’Souza
    Johnson David Sequeira
    Thejaswi Bhat
19 Grievance Redressal Cell Vijayakumar M. (Convenor)
    Bharathi S. Rai
    Prakash D’Souza
    Victorian Fernandes
    Office Bearers of Students’ Council
20 SC/ST/Minority Welfare Cell Madhusudana N. (Convenor)
    Deepika Sanil
    Harshitha P.V.
21 Health Centre Dr. Sr. Florine Mathias
    Harshitha D.H.
    Shashiprabha B.
22 Parent-Teachers’ Association (PTA) Edwin S. D’Souza (Secretary)
23 Alumni Association Bharath Kumar (Secretary)
24 Student Wall Board Magazine Basthiam Pais (Director)
    Vinayachandra
    Maria Priyadarshini
    Suma P.R.
    Revathi M.
    Prashanthi N.
    Elmeera Ivy Monteiro
25 Staff Secretary Ganesh Bhat
26 Youth Red Cross Society Edwin S. D’Souza
    Meenakshi K.
27 Computer Club Rajeshwari M. (Convenor)
    Geetha Poornima K.
    Khalandar Shareef
    Sowmya
    Keerthan V. Rai
28 Human Rights Association Norbert Mascarenhas (Convenor)
    Venkateshwari K.S.
    Bharath Kumar A.
29 Research & Development Committee Rev. Dr. Antony Prakash Monteiro (Convenor)
    Haribert Nazareth
    A. P. Radhakrishna
    Emmanuel Deepak D’Silva
30 EC/CC Activities – Co-ordinator Asst. – Co-ordinator Udaya K.
    Rajeshwari M.
  a. NCC Johnson David Sequeira
  b. NSS Radhakrishna Gowda
    Geetha Poornima K.
  c. Rovers & Rangers Meenakshi K.
    Khalander Shareef
  d. Sports, Games & Yoga Prakash D’Souza
    Sowmyalatha K.
  e. Literary
Basthiam Pais (Convenor)
    Maria Priyadarshini
    Harinakshi D.
    Suma D.
    Suma P.R.
    Gopalakrishna Dongre
  f. Performing Arts Prashanth Rai (Convenor)
    Rajeshwari M.
    Ashwitha S.
    Thejaswi Bhat
  g. Fine Arts Varija M. (Convenor)
    Deepika Sanil
    Rakshitha R. B.
  h. HRD John B. Sequeira (Convenor)
    Harshitha P.V.
  i. Consumer Education Nancy Lavina Pinto (Convenor)
    Melita Gloria Lobo
  j. Journalism Thara (Convenor)
    Chaithra K.S.
31 Sports Advisory Committee Rev. Dr. Antony Prakash Monteiro (Convenor)
    Prakash D’Souza (Secretary)
    Sowmyalatha K.
    Johnson David Sequeira
    Thejaswi Bhat
    Victorian Fernandes
32 Press & Publicity Dinakar Rao (Convenor)
    A. P. Radhakrishna
    Bharathi S. Rai
    Deepika Sanil
    Thara
    Maithili
33 Humanities Association Subair (Convenor)
    Bharath Kumar A.
    Madhusudana N.
34 Certificate Courses A.P. Radhakrishna (Convenor)
    Krishnakumar P.S.
    Premalatha K.
    Prashanth Rai
    Revathi M.
    Maithili
35 Programme Co-ordination Committee Ganesh Bhat K. (Convenor)
    Vijayakumar M.
    Victorian Fernandes
36 Divya Chethana Association Fr Rithesh Rodrigues (Director)
    Melita Anusha Monteiro
    Melita Gloria Lobo
37 Annual Magazine Editorial Committee Krishna Kumar P.S. (Editor)
    Vishnu Bhat S.
    Vinayachandra
    Vijayakumar M.
    Basthiam Pais
    Prasanna Kumar
    Bharathi S. Rai
    Emmanuel Deepak D’Silva
    Thara
    Keerthan V. Rai
38 Staff Association Ganesh Bhat K (President)
    Venkateshwari K.S. (Secretary)
39 Tulu Sahithya Sangha Subair (Director)
    Prasanna Rai K.
40 Yakshagana Sangha Prashanth Rai (Director)
    Madhusudana N.
41 Eco/Nature Club Nagaraju M. (Convenor)
    Rakshitha R. B.
    Shashiprabha B.
42 Election Cell Dinakar Rao
    John Lobo
43 Student Mentoring, Remedial Classes & Tutorials Norbert Mascarenhas (Convenor)
    Malini K.
    Edwin S. D’Souza
    Vandana T.
    Sowmya
    Suma P.R.
    Ashwitha S.
44 Anti-Drugs Vigilance Committee Paul Herald Mascarenhas (Convenor)
    Johnson David Sequeira
    Madhusudana N.
    Jesline D’Cunha